ویزای A17 مخصوص پزشکان و پرستاران

Facebook Instagram Tumblr WhatsApp

ویزای A17 آلمان چیست؟

 

اخذ ویزای A17 آلمان

بخشی از توضیحاتی که سفارت آلمان درباره ویزای A17 آلمان و ارزشیابی مدارک و همچنین ویزای خاصی که جهات تکمیل ارزشیابی به فرد متقاضی اعطا می شود، به شرح زیر است:

نیروهای کار متخصص که عنوان شغلی آنها در «لیست سفید» (Whitelist) وجود دارد مانند مشاغل بیمارستانی و نگهداری از سالمندان یا مشاغلی که نیازمند مدرک دانشگاهی هستند مانند پزشکان، می توانند از این امکان (ویزای A17 آلمان) استفاده نمایند.

برای این کار، تشخیص برابری ارزش کامل مدارک شغلی، از سوی نهادهای مربوطه تایید کننده در آلمان الزامی است. به دلیل کمبود دانش نظری، توانمندی های عملی یا تجربه، این امر همیشه بطور فوری امکان پذیر نیست. در این صورت، نهادهای تایید کننده می توانند اطلاعیه‌ای صادر نمایند که در آن تخصص های فعلی موجود، توضیح داده شده و کمبودهای تشخیص داده شده، تشریح گردیده و لزوم انجام موارد تطبیقی جبرانی تعیین شده باشد.  منظور از این بخش دلایل ویزای خاصی است که به فرد متقاضی می دهند تا با حضور در خاک آلمان نسبت به تکمیل ارزشیابی مدارک خود اقدام کند

برای جبران کمبودهای تشریح شده، می توان طبق ماده A17 قانون اقامت آلمان، یکی از اهداف اقامت درخواست گردد:

انجام یک دوره آموزشی (ماده A17، بند ۱ قانون اقامت): در صورتی که در اطلاعیه کمبود پیش نیاز، کمبودهای تخصصی، عملی یا زبانی درج شده باشند، امکان انجام یک دوره آموزشی مناسب تا مدت ۱۸ ماه به همراه یک امتحان پایانی وجود دارد. هنگام درخواست چنین اجازه اقامتی، وجود یک پیشنهاد کاری الزامی نیست. میان یک دوره آموزشی که بیشتر عملی است و یک دوره آموزشی «مدرسه ای» (کلاس زبان، دوره های تکمیلی تحصیلی یا نظایر آن) تفاوت وجود دارد. در صورتی که (پس از ارزیابی برابری ارزش مدارک شغلی و آموزشی) پیشنهاد کاری برای شغل آینده وجود داشته باشد، فرد می تواند طی دوره آموزشی، فعالیتی که در ارتباط تنگاتنگ با همان حرفه است (به عنوان نیروی کمکی) داشته باشد. در صورتی که هنوز پیشنهاد کار معینی وجود نداشته باشد، اقامت می تواند پس از تعیین برابری ارزش، تا مدت یک سال جهت جستجوی شغلی متناسب با تخصص حرفه ای، تمدید شود. فعالیت کاری جانبی غیر مرتبط با دوره آموزشی، در هر دو مورد، تا ده ساعت در هفته مجاز است.

انجام امتحان (ماده A17، بند ۵ قانون اقامت): به محض اینکه یک پیشنهاد کاری برای فعالیت شغلی آتی وجود داشته باشد، امکان صدور اجازه اقامت فقط جهت انجام آزمون صلاحیت کاری مورد نیاز در خصوص ارزیابی تخصص حرفه ای خارجی وجود دارد (بدون دوره آموزشی پیشین). این اجازه اقامت از زمان انجام آزمون تا اعلام نتیجه امتحان اعتبار دارد. فعالیت کاری در چارچوب این دوره اجازه اقامت، مجاز نیست.

ویزای A17 آلمان و لیست مشاغل مورد نیاز در آلمان یا همان Whitelist است بدون هیچ صحبت اضافی، پروسه اخذ ویزای A17 آلمان را برای شما بازگو می کنیم.

در مرحله اول، شما بعنوان متقاضی کار در آلمان (احتمالاً متقاضی مهاجرت و اخذ اقامت دائم آلمان نیز هستید) باید ببینید که شغل مدنظر شما در آخرین لیست مشاغل مورد نیاز (Whitelist) آلمان وجود دارد یا نه. (اگر شغلی که شما در آن مهارت دارید، در لیست بود که شانس با شما یار بوده اما اگر شغل شما در لیست نبود، اصلا ناامید نشوید. اداره کار آلمان این لیست را بسته به چشم انداز اقتصادی این کشور اعلام می کند و به احتمال زیاد در Whitelist بعدی شغل شما قرار خواهد گرفت.

بعد از  اینکه شغل خود را در Whitelist پیدا کردید، جهت مهاجرت کاری به آلمان برای این دسته از مشاغل، قدم بعدی ارزشیابی مدرک و دوره ای است که شما برای پیدا کردن مهارت در آن کار گذرانده اید. منظور همان مدرک فنی-حرفه ای است که از موسسات فنی-حرفه ای مجاز و تایید شده سازمان آموزش فنی و حرفه ای كشور می توانید بگیرید.

برای ارزیابی مدرک خود باید به وبسایت Recognition in Germany به آلمانی Anerkennung in Deutschland  مراجعه کنید. در این وب سایت پس از وارد کردن نام شغل خود (که قبلاً در Whitelist آن را پیدا کرده اید)، توضیحاتی درباره شغل و وظایف ارائه شده مربوط به آن را به درستی بخوانید و متوجه شوید.

سپس باید شهری در آلمان که قصد دارید در آن کار و زندگی کنید را مشخص کرده تا وبسایت روند ارزشیابی، نهاد مسئول این کار و اطلاعات تماس این نهاد را در شهر مدنظر در اختیار شما قرار می دهد.

پس از انجام ارزشیابی مدارک شما، در نهایت مدرکی به شما ارائه می شود که این مدرک اثبات می کند که شما دانش و تخصص لازم برای کار در شغل خود را دارید و بر اساس آن می توانید برای دریافت ویزا به سفارت آلمان مراجعه کنید.

البته در برخی مواقع ممکن است که این مدرک به شما ارائه نشود و شما نیاز دارید تا برای تکمیل ارزشیابی تخصص خودريال دوره ها‌ی خاصی را در خاک آلمان بگذرانید که در این صورت برای شما ویزای خاصی صادر می شود تا به آلمان بروید و ارزشیابی مدارک خود را کامل کنید.

 

مهاجرت به آلمان در رشته پرستاری و پیراپزشکی

اگر در یکی از رشته های پیراپزشکی و یا رشته پرستاری تحصیل کرده اید و قصد مهاجرت به آلمان را دارید، حتما و حتما به خواندن این مطلب ادامه دهید چرا که خبرهای خوبی برایتان داریم.

همانطور که می دانید بازار کار در ایران به شدت رقابتی و طاقت فرساست و پیدا کردن کار آرزوی خیلی از افراد شده است. آزمون های ورودی سخت، نداشتن معرف، حقوق پایین و هزینه های سرسام آور زندگی از جمله موانعی ست که این روزها با آن رو به رو هستیم. به همین دلیل خیلی از افراد به فکر مهاجرت هستند اما نمی دانند که چگونه و کجا اقدام به این کار کنند..

خبر خوب این است که کشور آلمان همیشه نیازمند به جذب پرستاران و همچنین فارغ التحصیلان رشته های پیراپزشکی بوده است. برخلاف ایران که متخصصین این زمینه و فارغ التحصیلان این رشته ها بسیار پر جمعیت هستند، کشور آلمان با کمبود همین نیروها مواجه است و اقدام به جذب آنها از خارج از کشور آلمان نموده است. و اما خبر بهتر برای پرستاران این است که نیازی به تحصیلات عالیه نداشته و تنها با مدرک دیپلم نیز می توانند برای مهاجرت به آلمان اقدام کنند. آلمان فکر این قسمت از ماجرا را نیز کرده و با برگزاری دوره های سه ساله آن را جبران کرده است.

فرصت عالی برای پرستاران

طبق قوانین جدید در آلمان، دوره سه ساله پرستاری در آلمان با شرایط زیر برگزار می گردد:

واجدین شرایط باید حداکثر ۳۵ سال سن داشته باشند.

حداقل مدرکی که باید داشته باشید مدرک دیپلم دبیرستان است.

اخذ گواهینامه ی سلامت برای اثبات اینکه بیماری های خطرناک و واگیردار ندارید.

این رشته شامل پرستاری از کودک، پرستاری از سالمند، و پرستاری در طی دوره بارداری از زنان باردار می باشد.

طبق بیانیه کشور آلمان متقاضیان پس از اتمام این دوره ی سه ساله آوسبیلدونگ می توانند برای دریافت اقامت کشور آلمان اقدام کنند و همچنین گروه همراه تو تضمین می کند که بعد از اتمام دوره برای شرکت کنندگان کار پیدا کند. نکته ی مهم و قابل ذکر این است که شما در طی دوره از حقوق ماهیانه تا ۱۱۰۰ یورو برخوردار خواهید بود.

فرصت عالی برای رشته های پیراپزشکی

علاوه بر پرستاران که آلمان با کمبود آنها مواجه شده است، برای دیگر فارغ التحصیلان رشته های پیراپزشکی نیز خبرهای خوبی داریم. کشور آلمان اقدام به جذب نیروی متخصص در رشته های پیراپزشکی با شرایط زیر می کند:

افرادی که حداکثر ۴۵ سال سن داشته باشند.

دارای مدرک زبان آلمانی در سطح B2 باشند.

دارای مدرک حداقل لیسانس در یکی از رشته های پیراپزشکی باشند.

این افراد با گذراندن دوره ای ۶ ماهه می توانند جهت دریافت اقامت کشور آلمان اقدام کنند و گروه همراه تو  پیدا کردن کار برای این دسته از عزیزان را تضمین می کند. رشته هایی که آلمان با کمبود نیروی متخصص در آنها مواجه شده، عبارتند از:

مامایی

پیراپزشکی

میکروبیولوژی

تکنسین اتاق عمل

علوم آزمایشگاهی

هوشبری

تکنسین اتاق عمل

فیزیوتراپی

رادیولوژی

پرستاری

شنوایی سنجی

بهداشت

بینایی سنجی

هوشبری

گفتارسنجی

شنوایی سنجی

اتاق عمل

علوم آزمایشگاهی

رادیوتراپی

رادیولوژی

بهداشت محیط

بهداشت کار

بهداشت حرفه ای ( طب کار)

اعضاء مصنوعی ( پروتز)

بینایی سنجی

تکنسین پروتزهای دندانی

دارو رسانی

مهندسی پزشکی

فوریتهای پزشکی

ژنتیک

فیزیولوژی پزشکی

طب اورژانس

تغذیه و رژیم درمانی

میکروب شناسی ( میکروبیولوژی)

طب فیزیکی و توانبخشی

مدارک پزشکی ( فناوری اطلاعات سلامت) ( HIT)

کالبدشناسی / علوم تشریحی

طب هوانوردی و هوافضا

 

پس اگر شرایط یکی از دو عنوانی که در بالا ذکر شد را دارا هستید سریعا با کارشناسان گروه همراهیِ تو تماس گرفته و برای ثبت نام در این دوره ها اقدام کنید. شما می توانید پس از گذراندن دوره و دریافت اجازه اقامت آلمان برای دریافت بلو کارت نیز اقدام نمایید. با در دست داشتن بلو کارت به راحتی می توانید به هریک از کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفر کرده و کشور مورد علاقه تان را برای زندگی انتخاب کنید.

ارتباط مستقیم با دفتر آلمان
Send via WhatsApp